Program

The 3 day conference is set up to clearly define the Internet of Food and its capabilities, the progress to date and identify/elicit collaborations for future work.

November 6

What is the internet of food (IoF) and why do we need it?

8:00 - 8:45 AM

Registration & Breakfast

8:45 - 9:30 AM

Welcome with Matthew Lange & Keynote with Harold H. Schmitz

9:30 - 10:30 am

Session 1: Language of Food

with Karen Watson, June Jo Lee, and Leticia Landa; moderated by Louis Grivetti

10:30 - 11:00 am

Break

11:00 Am - 12:00 pM

Session 2: Education

with Christine Geith, Dean Helene Dillard, and Glenda Humiston; moderated by Gabriel Youtsey

12:00 - 12:15 pm

Innovation showcase: eXtension / eduWorks

12:15 - 1:15 PM

Jeffersonian Lunch with Lexicon of Food (Douglas Gayeton)

1:15 - 2:15 pm

Session 3: Law

with Margot Pollans, Allison Korn, and Allison Hagey; moderated by Eugene Sisman

2:15 - 2:30 pm

Break

2:30 - 3:45 PM

Session 4: Global Standards

with Suzanna Lewis, Caterina Caracciolo, and Valeria Pesce; moderated by Christine Kirkpatrick

3:45 - 4:00 pm

Innovation showcase: AgVoice presented by Bruce Rasa

4:00 - 5:00 PM

Session 5: Interrogating Food Molecules

with Daniela Barile, Shireen Yates, and Anita Oberholster; moderated by Michael Wolf

5:00 - 5:15 pm

Innovation Showcase: Jaiswal Lab presented by Pankaj Jaiswal

5:15 - 5:45 PM

Break

5:45 - 7:30 pm

Wine Tasting with Hoby Wedler and support from Givaudan

Come join us for a one-of-a-kind sensory evening designed specifically for this conference. This interactive, educational, and entertaining evening will engage your senses. In this tasting, participants will truly be able to let their guard down and learn about aromas, wine, and how wine is so much more than the social beverage we sip at parties or at dinner. 


November 7

What parts of the IoF already exist and who has built it?

8:00 - 8:30 AM

Registration & Breakfast

8:30 - 9:15 AM

Welcome with Tom Tomich & Keynote with André Laperrière

9:15 - 10:15 am

Session 6: Tools for Building the Internet of Food

with Chris Mungall, Clement Jonquet, and Gabe Youtsey; moderated by Matthew Lange 

10:15 - 10:30 AM

Innovation showcase: PassioLife presented by Fabrizio Milo

10:30 - 11:00 am

Break

11:00 am - 12:00 pM

Session 7: Blockchain for Food

with Gurvinder Ahluwalia, Raja Ramachandran, Alessandro Voto, and Marco Vitale; moderated by Alexa Beaver

12:00 - 12:15 pm

Innovation showcase: Ripe.io presented by Raja Ramachandran

12:15 - 1:15 pm

Lunch & Consortium meeting

1:15 - 2:15 pm

Session 8: Modeling Flavor

with Peter Klosse, Johnathan Pagnutti, and Jason Cohen; moderated by Scott May

2:15 - 2:30 PM

Innovation showcase: Wellio presented by Tjarko Leifer

2:30 - 3:45 pm

Session 9: Personalized Foods

with Kevin Brown, Fabrizio Milo, Victor Penev, and Tjarko Leifer; moderated by Michael Rose

3:45 - 4:00 pm

Innovation showcase: Innit presented by Kevin Brown

4:00 - 4:15 pm

Break

4:15 - 5:15 pm

Session 10: Food Waste

with Kristen Rainey, Dana Gunders, and Chris Hunt; moderated by Ned Spang

5:15 - 6:15 PM

Session 11: Food and Innovation

with Matteo Vignoli, Soh Kim, Dana Peck, and Jose Francisco Palaez; moderated by Rusty Schwartz

6:15 - 6:45 PM

Break

7:00 pm

Gala Dinner at Russell Ranch


November 8

How shall we proceed to design, assemble, and build the IoF?

8:00 - 8:30 AM

Registration & Breakfast

8:30 - 8:45 am

Welcome

8:45 - 9:00 AM

Keynote by Daphne Miller

9:00 - 10:00 AM

Session 12: Sustainable Sourcing

with Will Fertman, Nick Papadopolous,  Dan Sonke, and Daniel Kurzrock; moderated by Tom Tomich

10:00 - 10:15 am

Break

10:15 AM - 12:00 Pm

Workshops

Workshop 1, Part A: IoF at the intersection of design and policy for food system transformation in the circular economy. (Led by: Susan Evans and Nicholas Holden)

Workshop 2, Part A: IoF for Food, Flavor and People Phenotype Development. (Led by: Matthew Lange, Damion Dooley, Chris Mungall, and Pankaj Jaiswal)

Workshop 3, Part A: IoF for food expertise, education, community, and innovation. (Led by: Jeff Piestrak, Gabe Youtsey, and Deema Tamimi)

12:00 - 1:00 pm

Lunch and Poster Session

1:00 - 2:00 pm

Workshops

Workshop 1, Part B 

Workshop 2, Part B

Workshop 3: Part B

2:00 - 2:30 PM

Break

2:30 - 3:00 PM

Workshops

Workshop C: Cross-Pollination

3:00 - 3:15 PM

Closing comments